fbpx

• Prowadzenie działań ograniczających problem używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych w zakładach pracy.

Jak rzucić palenie?

Nie odkładaj tej decyzji!

Obejrzyj nasz filmik, który podpowie Ci jak w prosty sposób zmotywować się do rzucenia palenia oraz przede wszystkim zrobić pierwszy krok.

Nie czekaj. Zrób to dziś. 

Chcesz spróbować?

Zobacz nasz plan.​

1. Zastanów się, dlaczego rzucenie palenia jest dla Ciebie ważne?

Co zyskasz rzucając palenie? Co konkretnie Tobie to da? Pomyśl jak będzie wyglądało Twoje życie w rok po rzuceniu palenia? Czego będzie więcej? Może poczucia pewności siebie? Pieniędzy? Może będziesz spokojniejszy o swoje zdrowie?

2. Poznaj swoje nawyki i przyzwyczajenia związane z paleniem.

Przeanalizuj swój rozkład dnia i tygodnia. Kiedy zwykle sięgasz po papierosa? Dlaczego akurat wtedy? Zwykle palenie służy zaspokojeniu jakiejś potrzeby np. rozładowania napięcia, zapewnienia sobie chwili relaksu. A czasem po prostu sięgamy rutynowo po papierosa np. po posiłku, wychodząc z domu. Pomyśl, czy możesz te nawyki zastąpić innymi? Przypomnij sobie sytuacje, w których nie zapaliłeś? Jak to wtedy zrobiłeś? Co Ci pomogło?

3. Przygotuj się na rzucenie palenia.

Wybierz właściwy dzień (np. jeśli wiesz, że więcej palisz w pracy zdecyduj się rzucenie podczas urlopu). Dowiedz się, jak możesz się czuć po rzuceniu palenia. Zależnie od stopnia uzależnienia (zrób test – dostępny na kolejnych stronach) większość osób doświadcza różnych objawów odstawienia. Największe ich nasilenie występuje w pierwszych dniach po odstawieniu papierosów, a potem stopniowo ustępuje. Pamiętaj, że warto rozważyć zastosowanie środków farmakologicznych, które skutecznie łagodzą objawy odstawienia i pomagają w skupieniu się na kontrolowaniu potrzeby palenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków zarówno bez recepty, jak i z przepisu lekarza. Pamiętaj, że niektóre leki zaczyna się stosować na kilka dni przed ostatecznym odstawieniem papierosów. Dlatego decyzję o ich stosowaniu trzeba podjąć wcześniej. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15)

4. Rozpocznij rzucanie palenia

W wyznaczonym przez siebie dniu odstaw papierosy. Daj sobie prawo do słabszej kondycji psychofizycznej. Dbaj o swój sen, jedzenie i odpoczynek.

Jeśli zdecydowałeś się na stosowanie wsparcia farmakologicznego pamiętaj o dawkach leków i w razie potrzeby skonsultuj z lekarzem lub doradcami Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym wydłużenie czasu terapii.

Wykorzystuj wszystkie znane Ci sposoby odwracania swojej uwagi od pojawiającej się chęci palenia. Pamiętaj z każdym niezapalonym papierosem jesteś coraz bliżej sukcesu, bo uczysz się kontrolować swoją chęć palenia. Dzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108 lub 22 211 80 15) zawsze, gdy będziesz miał jakieś pytania lub chciał pochwalić się sukcesem! Nasi doradcy zawsze będą mieć dla Ciebie czas i zrozumienie!

5. Utrzymuj abstynencję

Doceniaj swoje sukcesy i koncentruj się na korzyściach jakie przyniosło Ci rzucenie palenia.

Jeśli z jakiegoś powodu zapaliłeś – nie wracaj do palenia! Potraktuj to jako ostrzeżenie! Każdy zapalony papieros może spowodować nawrót uzależnienia.

 

SPRÓBUJ!

 

Segregator "Nie palę, bo..."

Pobierz i wydrukuj!
POBIERZ

Podejmij wyzwanie już dziś!

Pierwszy etap akcji zakończony!

1. Wypełnij formularz.
2. Uzupełnij zdanie „Podejmuję wyzwanie. Rzucam, bo…” (max 5 zdań).
3. Wygraj pełen pakiet badań i sprawdź jak palenie wpłynęło na Twoje zdrowie!

Formularz akcji

„Podejmij wyzwanie”

EDUKACJA

PROFILAKTYKA

DIAGNOSTYKA

WSPARCIE MEDYCZNE

KONSULTACJE

Termin wysyłania formularzy trwa do 31 sierpnia 2020 roku.
Termin wykorzystania pakietu badań mija 30 listopada 2020 roku.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.