fbpx

• Prowadzenie działań ograniczających problem używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych w zakładach pracy.

Gabinet

Już 3 sierpnia rusza Roadshow, czyli mobilny gabinet konsultacyjno-profilaktyczny „Nie palę, bo…”

Z początkiem sierpnia w trasę rusza mobilny gabinet konsultacyjno-profilaktyczny programu „Nie palę, bo…”. Zwiedzi wszystkie województwa. Będą mogli się w nim zbadać pracownicy firm uczestniczących w programie. W pierwszym tygodniu podjedzie do firm w świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

Gabinet będzie stacjonować pod siedzibami firm, które biorą udział w projekcie „Nie palę, bo…”.  Wchodząc do środka pracownicy będą mogli się przebadać i sprawdzić skutki, jakie miało dla ich zdrowia palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. Na miejscu wykonają spirometrię, czyli zbadają pojemność płuc, a także skorzystają ze smokerlyzera, który sprawdzi zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, oraz dokonają pomiarów – ciśnienia, wzrostu i wagi. Dodatkowo ci, którzy wyrażą chęć rzucenia palenia, wykonają test głębokości uzależnienia od nikotyny oraz przejdą pogłębiony wywiad określający stadium zaawansowania nałogu, a na koniec test motywacji. Wszystkie badania będą przeprowadzone przy zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa przez diagnostów z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. 

Po zakończeniu badań każdy „pacjent” otrzyma dokument zawierający test Fagerstroma, wyniki swoich badań oraz wskazówki, jak walczyć z nałogiem i jak wytrwać w postanowieniu o rzuceniu palenia. To główny cel naszego projektu „Nie palę, bo…”. Chcemy pokazać wszystkim uzależnionym od nikotyny, jak można radzić sobie z chęcią zapalenia oraz w jaki sposób zastąpić przerwę w pracy czymś zdrowym i dobrym dla nas oraz całego otoczenia – mówi Patrycja Kosińska, koordynatorka projektu „Nie palę, bo…”, realizowanego przez Pracodawców RP

Mobilny gabinet dostarczy też pracownikom informacje na temat konsekwencji palenia oraz skutecznych sposobów rozstania się z nałogiem. Będzie można usłyszeć też rady ekspertów i skorzystać z konsultacji ze specjalistami.

Projekt „Nie palę, bo…” jest realizowany w ramach programu: „Prowadzenie działań ograniczających problem używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych w zakładach pracy” Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://niepalebo.pl/

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.